Automatyzacja RTV i AGD – o co chodzi z internetem rzeczy?

Przyzwyczailiśmy się do tego, że praktycznie mamy nieustanny, niczym nieograniczony dostęp do internetu. Co za tym idzie, pojawiają się nowe technologie, które jeszcze mocniej wykorzystują to powiązanie, sprawiając, że wiele rzeczy jest łatwiejszych, a co więcej, lepiej możemy zarządzać swoimi wydatkami. Jak to się dzieje? Coraz więcej urządzeń daje nam możliwość podpięcia ich do internetu, a nawet zsynchronizowania z innymi urządzeniami, co oznacza, że za pomocą telefonu swobodnie możemy sterować nie tylko telewizorem czy radiem, ale również klimatyzacją, piecem czy piekarnikiem.

Słyszeliśmy o stwierdzeniu – internet rzeczy?

Czy już mieliśmy okazję spotkać się z określeniem internet rzeczy? Jeśli jeszcze nie, to warto to nadrobić.

Odnosi się ono do tych wszystkich urządzeń, które mogą gromadzić, przetwarzać i wymieniać dane za pośrednictwem internetu. Dzięki temu możemy mieć chociażby bezprzewodowy system audio. Mając w ręce telefon, bez wstawania z kanapy i podchodzenia do odbiornika możemy ustawić ulubioną muzykę albo ją zmienić. Jeśli do tego wszystkiego, zdecydujemy się kupić inteligentny głośnik, który będzie reagował na nasze wypowiadane komendy, to nie tylko będziemy mieli możliwość sterowania muzyką w naszym domu, ale także będziemy mogli uzyskać informację o wykonawcy czy o pogodzie, a co więcej, będziemy to robili za pomocą głosu, nie potrzebując do tego nawet telefonu.

Z tym, że większość tych głośników na razie działa przede wszystkim na język angielski i z tym musimy się liczyć, decydując się na ich zakup.

Co jeszcze?

Jeżeli zastanawiamy się jeszcze, jakie urządzenia możemy zaliczyć pod kategorię internet rzeczy, to warto pomyśleć o takim urządzeniu jak radio z internetem. Ono pozwala nam ściągać stacje z różnych krajów, zupełnie bez opłat, dzięki czemu możemy zawsze słuchać takiej muzyki, jaką najbardziej lubimy. Dodatkowo możemy nim również sterować za pomocą telefonu czy inteligentnego głośnika.

A jeśli lubimy zawsze mieć radio przy sobie, bez względu na sytuację, to warto zobaczyć jak prezentuje się radio kieszonkowe cyfrowe. Małe, lekkie i na baterie sprawdzi się w każdej sytuacji, a to oznacza, że nigdy nie będziemy musieli rezygnować ze słuchania naszej ulubionej muzyki. Warto wiedzieć, że jest coraz więcej urządzeń, którymi możemy sterować z telefonu. Zanim przyjdziemy do domu, możemy włączyć ogrzewanie, piekarnik, czy uruchomić odkurzacz, aby posprzątał.

To wszystko cały czas się rozwija i może się okazać, że za kilka lat będziemy mogli korzystać z funkcji, które do tej pory wydawały nam się czymś nierealnym.