Jak dobrać wzmacniacz do głośników?

Im lepiej dopasujemy poszczególne elementy naszego systemu audio, tym większa będzie szansa, że będzie on działał w nienaganny sposób, a dźwięki, które będziemy w ten sposób uzyskiwali będą na najwyższym poziomie. Jednak żeby tak było, nie wystarczy, że zainwestujemy w elementy, które oferują nam najwyższą jakość, musimy jeszcze je tak dobrać, aby wzajemnie się one uzupełniały i pasowały do siebie, bo tylko wtedy uzyskamy ten najlepszy efekt. A to oznacza, że im więcej będziemy wiedzieli na temat wzmacniaczy, tym lepszego wyboru dokonamy.

Sporo daje końcówka mocy

Warto wiedzieć, że końcówka mocy do wzmacniaczy może być wbudowana w urządzenie, tworząc z nim integralną całość, albo może być urządzeniem zewnętrznym. W tym drugim przypadku mamy możliwość jej dowolnego zmieniania, a to oznacza, że możemy tak długo z nią eksperymentować, aż stwierdzimy, że znaleźliśmy to, czego szukaliśmy.

Możemy też wykorzystać wzmacniacz mocy klasy a, który gwarantuje nam niski poziom zniekształceń, a jednocześnie możemy być pewni, że dzięki niemu uzyskamy wysoką jakość dźwięku. Niestety, nie jest on pozbawiony wad, ponieważ mamy tutaj niską sprawność energetyczną, a co za tym idzie, spotkamy się z wysoką emisją ciepła.

Zwróćmy uwagę na rms

Podczas wybierania wzmacniacza warto zwrócić uwagę na to, jaka jest moc wyjściowa rms. To oznacza, że będziemy wiedzieli, z jaką maksymalną mocą wzmacniacz może grać, tak aby zachować dopuszczalne normy i jednocześnie oferować minimalne zniekształcenia. Odpowiednia tabliczka znajduje się na obudowie, więc nie powinniśmy mieć problemów z jej znalezieniem.

Jednak warto też wiedzieć, jak mierzyć moc wzmacniacza, tak abyśmy sami mogli się przekonać czy te wszystkie wartości są prawidłowe, a więc czy odpowiednio dobraliśmy poszczególne elementy. Możemy również sprawdzić, czy najlepszym rozwiązaniem w naszym przypadku nie byłyby tranzystorowe wzmacniacze mocy. Może się okazać, że to właśnie będzie to, czego cały czas szukaliśmy. Odpowiednie wzmocnienie dźwięku to podstawa, dlatego warto zobaczyć jakie mamy tutaj możliwości. Im lepiej dopasujemy wzmacniacz do głośników, tym większa będzie szansa, że naprawdę będziemy zadowoleni z efektu końcowego.

Czasami trzeba trochę poeksperymentować z różnymi propozycjami, aby w końcu móc trafić na taką, która będzie odpowiadała wszystkim naszym oczekiwaniom. Wzmacniacze są różne, do tego jeszcze możemy wybierać odpowiednie końcówki mocy, a więc mamy tutaj naprawdę spore możliwości.